-sidi education-spot_img
0.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

LIVE-Braçe: Prokuroria e Tiranës është tallur me 21 Janarin

Kryesoret

Socialistët kanë mbledhur Kongresin. Nisja e punimeve të Kongresit është fokusuar tek reforma në drejtësi dhe 21 Janari. Ish-zv/ kryeministri Erion Braçe duke shigjetuar Sali Berishën kërkoi drejtësi për vrasjen e katër protestuesve në 2011. Ai tha se katër protestuesit nuk paraqisnin asnjë rrezik dhe ndodheshin jashtë perimetrit të sigurisë së Kryeministrisë.

Akuzoi se prokuroria e Tiranës është tallur me hetimin. Lexoi vendimin e Gjykatës së Strasburgut dhe kërkoi që drejtësia e re të marrë në dorë dosjen. “Prokuroria e Tiranës nuk ka hetuar, por është tallur me hetimin. Gjaku nuk është ujë, gjaku nuk duhet të bëhet ujë, gjaku duhet të bëhet drejtësi” tha ai.

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja u shpreh se vendimi i Strasburgut për këtë çështje, i hapi rrugë drejtësisë. “Për ne, 21 janari është plagë dhimbjeje, por në këtë Kongres jemi pak më të lehtësuar, pasi vendimi i Gjykatës Evropiane të Strasburgut, i ka hapur rrugë drejtësisë. Vendimi i Strasburgut dëshmon se drejtësia asnjëherë nuk e lë në harresë të drejtën. Na mbush me shpresë. Jo më kot, paneli i këtij kongresi nis me drejtësinë, pasi te drejtësia” tha ai.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit