-sidi education-spot_img
15.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Biden 25 minuta në telefon me Netanyahun, mbledh G7

Kryesoret

Lufta në Lindjen e Mesme midis Izraelit dhe Hamasit arrin ditën e 191-të. Irani nisi sulmin ndaj Izraelit në tre valë me qindra dronë dhe raketa. Sulmi iranian ndaj Izraelit zgjati rreth pesë orë. Ushtria izraelite, e ndihmuar nga Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania e Madhe, neutralizoi shumicën e sulmeve.

Bilanci deri tani janë 31 të plagosur. Presidenti i SHBA Joe Biden do të takohet me udhëheqësit e G7 për të “koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike ndaj sulmit të Iranit”.

Telefonatë 25-minutëshe mes Joe Biden dhe Benyamin Netanyahu. Presidenti amerikan e bëri të qartë se Uashingtoni është kundër dhe nuk do të marrë pjesë në një ofensivë të mundshme në përgjigje të Teheranit.

“Shtetet e Bashkuara nuk do të mbështesin asnjë kundërsulm të Izraelit kundër Iranit”. Presidenti amerikan Joe Biden ia tha këtë kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu. OKB thërret një takim urgjent.

Lajmet e fundit/ Irani lëshon 300 dronë, çfarë po ndodh me luftën në Izrael?

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit