-sidi education-spot_img
17.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Udhëheqësit e “G7” dënojnë ashpër sulmin e Iranit mbi Izraelin

Kryesoret

Presidenti Biden njoftoi se do të presë një takim të liderëve të G7 pas sulmit të Iranit mbi Izraelin. Si kanë reaguar anëtarët e G7 për sulmin iranian ndaj Izraelit:

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak ka dënuar “sulmin e pamatur” me “më të forta”. Ai tha se sulmet “rrezikojnë të ndezin tensionet dhe të destabilizojnë rajonin”, duke shtuar se Irani “ka demonstruar se synon të mbjellë kaos në oborrin e tij”.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka thënë se vendi i tij “dënon pa mëdyshje sulmet ajrore të Iranit”, duke shtuar: “Ne qëndrojmë me Izraelin”.

Ministri i Jashtëm francez Stephane Sejourne tha se Franca “dënon në termat më të ashpër sulmin e nisur nga Irani kundër Izraelit”.

Ambasadori gjerman në Izrael Steffen Seibert tha: Solidariteti i Gjermanisë është me të gjithë izraelitët, të cilët Irani po i terrorizon me këtë sulm të paprecedentë dhe të pamëshirshëm.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit