-sidi education-spot_img
14.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

OKB-ja mbledh 600 milionë dollarë për Etiopinë, nuk arrin objektivin

Kryesoret

Një konferencë donatorësh e udhëhequr nga Kombet e Bashkuara në Gjenevë mblodhi pothuajse 630 milionë dollarë (592 milionë euro) të martën për të ndihmuar miliona etiopianë të ndikuar nga ndryshimet klimatike dhe konflikti.

“Situata humanitare në Etiopi është kritike – por ka një dritare për të vepruar tani për të thyer spiralen në rënie,” tha Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA).

Megjithatë, fondet e mbledhura nuk arritën 1 miliard dollarët që nevojiteshin urgjentisht, sipas OKB-së, për të trajtuar krizën në vendin e dytë më të madh të Afrikës, ku mbi 21 milionë njerëz kanë nevojë për ndihmë në mes të një mungesë të përshkallëzuar ushqimore .

Sipas OCHA, “ciklet e thatësirave dhe përmbytjeve dhe konfliktit ” kontribuan në përshkallëzimin e situatës në vendin afrikan.

Një luftë dyvjeçare që shpërtheu në nëntor 2020 në rajonin verior të Tigray vrau mijëra, zhvendosi miliona dhe krijoi kushte të ngjashme me urinë, duke lënë një pjesë të konsiderueshme të popullsisë të varur nga ndihma humanitare.

“Emergjenca është krijuar përmes cikleve të thatësirave dhe përmbytjeve dhe konflikteve,” tha OCHA në një deklaratë. “Pasiguria ushqimore dhe kequshqyerja pritet të arrijë kulmin në 10.8 milionë njerëz gjatë sezonit të dobët korrik-shtator. Rreth 4.5 milionë njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre dhe ka një shqetësim në rritje për sigurimin e shëndetit dhe mbrojtjes publike.”

“El Nino ka përkeqësuar një thatësirë ​​në malësitë veriore dhe miliona njerëz po përballen me më pak ujë, kullota më të thata dhe korrje më të vogla”, shtoi ai. “Normat e kequshqyerjes në pjesë të Afar, Amhara, Tigray dhe rajone të tjera janë shqetësuese të mëdha dhe vazhdojnë të përkeqësohen.”/DW

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit