-sidi education-spot_img
16.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

SHBA-BE: Dënojmë dhunën në derën e bashkisë Tiranë

Kryesoret

Ambasada e Shteteve të Bashkuara përmes një postimi në rrjetet sociale dënon aktet e dhunës gjatë protestës së sotme pranë Bashkisë së Tiranës.

Selia diplomatike amerikane thekson se e drejta për t’u mbledhur në mënyrë paqësore, për të protestuar dhe për të kërkuar veprim kundër korrupsionit janë të gjitha jetike në çdo demokraci, por nuk ka vend për dhunën e ndërmarrë nga organizatorët.

“Aktorët politikë të përgjegjshëm duhet të refuzojnë çdo formë dhune. Përshëndesim zyrtarët e forcave të rendit për profesionalizmin e tyre gjatë protestës së sotme” mbyllet deklarata.

Edhe delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë ka qenë i ashpër me opozitën. “Ne dënojmë fort dhunën gjatë protestës së sotme në qendër të Tiranës, gjatë së cilës u hodhën mjete piroteknike të improvizuara ndaj godinës së bashkisë.

Akte të tilla nuk kanë vend në një shoqëri demokratike dhe nuk kanë të bëjnë me të drejtën legjitime për protestë paqësore”.

Protesta e sotme e opozitës së drejtuar nga Sali Berisha para bashkisë degjeneroi në akte dhune de përplasje me policinë.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit