-sidi education-spot_img
28.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Liria e shtypit, Shqipëria ra 3 vende, Rama: Raportin do ta analizojmë me kujdes

Kryesoret

Organizata “Reporterët Pa Kufij” shprehu shqetësim për gjendjen e lirisë së shtypit në botë dhe Shqipëri, e cila sipas saj po kërcënohet pikërisht nga ata që duhet të ishin garantuesit e saj, autoritetet politike. Shqipëria ra me tre vende, por çfarë mendon kryeministri Edi Rama?

Çështja e lirisë së informacionit është një nga më të rëndësishmet sot dhe dua të falënderoj Reporterët pa Kufij për raportin e tyre depërtues.

Ne do ta analizojmë me kujdes, do të konsultohemi me të gjitha palët përkatëse dhe do të ndërmarrim veprime të mëtejshme për të përmirësuar mjedisin mediatik, për të mbrojtur lirinë e informacionit, për të luftuar dezinformimin dhe për të forcuar të drejtat e gazetarëve.

Ne jemi shumë të shqetësuar nga gjetja kryesore e raportit: se liria e medias është nën kërcënim globalisht. Qeveria shqiptare është e gatshme të marrë të gjitha përgjegjësitë e nevojshme për të ndihmuar në përballjen e kësaj tendence” tha ai.

Presion dhe dezinformim, Reporterët Pa Kufij: Shtypi po kërcënohet nga politika

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit