-sidi education-spot_img
24.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Greta Thunberg del në gjyq për protestën e Stokholmit

Kryesoret

Greta Thunberg , aktivistja suedeze e klimës që frymëzoi lëvizjen “Të Premtet për të Ardhmen”, u urdhërua të paguante 6,000 korona suedeze (550 dollarë, 512 euro) nga një gjykatë e Stokholmit të mërkurën.

Thunberg u akuzua se kishte injoruar urdhrat e policisë për të lënë dy protesta para Parlamentit të Suedisë në mars, duke kërkuar që të ndërmerren veprime kundër ndryshimeve klimatike.

Çfarë tha Thunberg në gjykatë?

Aktivisti akuzohej për dy akuza të mosbindjes civile. Ajo i ka mohuar akuzat në gjykatë.

Ajo i tha gjykatësit se refuzoi të lëvizte sepse “kishte një emergjencë (klimaterike) dhe ka ende. Dhe në rast urgjence, të gjithë kemi për detyrë të veprojmë.”

“Ligjet aktuale mbrojnë industritë nxjerrëse në vend që të mbrojnë njerëzit dhe planetin, gjë që unë besoj se duhet të jetë rasti,” tha aktivisti 21-vjeçar duke dalë nga salla e gjyqit.

Çfarë ndodhi gjatë protestave të marsit?

Thunberg, 21 vjeç, mori pjesë në një seri protestash disaditore në mars, të cilat përfshinin bllokimin disa herë të hyrjes kryesore të ndërtesës së parlamentit.

Policia më 12 dhe 14 mars e ka larguar fizikisht aktivisten nga vendi i ngjarjes pasi ajo ka refuzuar të largohet nga zona sipas urdhrit.

Politikanët ishin ende në gjendje të hynin në ndërtesë përmes hyrjeve anësore. Thunberg tashmë është gjobitur dy herë nga gjykatat suedeze për mosbindje civile në protestat e klimës.

Lëvizja “Të Premtet për të Ardhmen” u krijua pasi Thunberg, atëherë vetëm 15 vjeç, braktisi shkollën të premten në gusht 2018 për të organizuar një protestë jashtë Parlamentit suedez, duke mbajtur një tabelë ku shkruhej ” Skolstrejk för klimatet ” (“Grevën e shkollës për klima”)./DW

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit