-sidi education-spot_img
20.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

UEFA bën programin, ja stadiumet ku do luhen finalet e UCL në vitet e ardhshme

Kryesoret

UEFA ka vendosur stafiumet  për finalet e Ligës së Kampionëve 2026 , Ligës së Evropës dhe Ligës së Konferencave, me kompeticionin kryesor që përfundon për herë të parë në Hungari.

Sipas Marca , finalja e Champions League do të mbahet në ‘Ferenc Puskas Arena’ në Budapest pas dy vitesh, e cila ka një kapacitet prej pak më shumë se 67,000.

Finalja e këtij viti do të luhet në ‘Wembley’, dhe ‘Allianz Arena’ në Mynih do të mirëpres atë të vitit 2025.

Ndërkohë finalja e Europa League në vitin 2026 do të jetë në ‘Beikta Park’ në Stamboll, stadiumi i Besiktas me 42,500 tifozë, ku do të zhvillohet dhe finalja e  Europa Conference League në vitin 2027.

Finalja e Europa League 2027 do të jetë ‘DB Park’ i Eintracht Frankfurt, me një kapacitet prej 58,000. Vendi i vitit të ardhshëm është ‘San Mames’ në Bilbao, dhe vendimet u morën pasi komisioni i UEFA-s u mblodh në Dublin, përpara përplasjes midis Bayer Leverkusen dhe Atalanta.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit