-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Kosova drejt NATO-s, avancimi, kriteret dhe mbështetja

Kryesoret

Edhe pse Asambleja vepron institucionalisht e ndarë dhe e pavarur nga NATO-ja, ngritja e nivelit të përfaqësimit konsiderohet e rëndësishme për lobim dhe rritje të përkrahjes në mënyrë që Kosova ta arrijë anëtarësimin në aleancën më të fuqishme politiko-ushtarake në botë.

Kosova mori mbështetje të fuqishme këtë muaj në kërkesën e saj për avancimin e statusit në Aleancën më të fuqishme politiko-ushtarake në botë. Nga 27 maji, Kuvendi i Kosovës u bë anëtar i asociuar i Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

Edhe pse Asambleja vepron institucionalisht e ndarë dhe e pavarur nga NATO-ja, ngritja e nivelit të përfaqësimit u konsiderua e rëndësishme në proceset e tjera integruese.

Asambleja është forum i deputetëve të 32 vendeve anëtare dhe shteteve të tjera partnere të NATO-s (Lexo KETU shkrimin e plote).

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit