-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

nato

NATO: Mbi 300 mijë trupa janë në gatishmëri të lartë

Vendet e NATO-s e kanë “tejkaluar me lehtësi” objektivin e vendosjes së 300.000 trupave në gatishmëri të lartë derisa aleanca përballet me kërcënimin nga...

Solana mesazh Kosovës: Ruani lirinë

Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s në momentin e bombardimit të Serbisë, Havier Solana kishte një mesazh për Kosovën  me rastin e 25-vjetorit të çlirimit....

Osmani: 25 vjet pas çlirimit, Kosova e meriton anëtarësimin në NATO

Ditën e sotme Kosova feston 25-vjetorin e çlirimit. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në fjalimin e saj në Kuvend në seancën plenare tha se...

Milazim Krasniqi: Aksioni parcial i NATO-s çliroi Kosovën por nuk e kompletoi fitoren e luftës së ftohtë

Intervenimi i NATO-s, vërtet solli ndryshime të konsiderueshme në jetën e shqiptarëve të Kosovës, të mbarë kombit shqiptar, po edhe të Ballkanit, natyrisht duke...

Scholz: Do ta mbrojmë çdo centimetër katror të territorit të NATO-s

Vendimi i NATO-s së voni për ta përforcuar kufirin e vet lindor ka për qëllim ta frenojë Rusinë, tha të dielën kancelari gjerman, Olaf...

Kosova drejt NATO-s, avancimi, kriteret dhe mbështetja

Edhe pse Asambleja vepron institucionalisht e ndarë dhe e pavarur nga NATO-ja, ngritja e nivelit të përfaqësimit konsiderohet e rëndësishme për lobim dhe rritje...

KFOR: Çdo vendim rreth urës mbi Ibër të merret në kuadër të dialogut

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë thirrje që çdo vendim lidhur me urën kryesore mbi lumin Ibër të merret në kuadër...

Rama: Duhet të ndërtojmë ‘NATO’-n e arsimit

Kryeministri Edi Rama në një forum për arsimin në Tiranë propozimi që duhet të ndërtohet një “NATO” si aleanca ushtarake, por këtë herë për...

Osmani: NATO është fati i Kosovës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar pasi Asambleja Parlamentare e NATO-s miratoi avancimin e statusit të Kosovës. Presidentja Osmani përmes një shkrimi në X...

Lajm i mirë/ Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës

Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhguese në anëtare të asocuar. Shumica e...

Latest news

/5pyetjet.al