-sidi education-spot_img
24.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Radar: Veriu i Kosovës i shndërruar në Gjermani Lindore

Kryesoret

Veriun e Kosovës Aleksandër Vuçiç e ka shndërruar në Gjermani Lindore. Në zgjedhje ka vetëm një parti dhe ekzistenca do të varet vetëm nga ajo qeveri.

Dejan Nedeljkoviç një aktivist politik nga Mitrovica e Kosovës dhe një ish bashkëpunëtor i Oliver Ivanoviç thanë se “sulmet ndaj politikanëve të opozitës morën vrull me nënshkrimin e Marrëveshjes së Brukselit, kur qeveria në Beograd kuptoi se nuk do të kishte mbështetje nga serbët për atë që kishte nënshkruar”.

Ata shprehen se lista serbe u krijua nga njerëz pa arsim dhe përvojë.

Gjithashtu Nedeljkoviq thekson se pas Bosnjës situata ka ndryshuar duke sjellë më shumë liri për angazhimin e njerëzve.

Sipas Radar, Lista Serbe e krijuar nga Aleksandar Vuçiç ua ka vështirësuar jetën serbëve që jetojnë në Kosovë, pasi shumica prej tyre donin që të largoheshin por nuk ua ka lejuar Serbia.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit