-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Rama e shkarkoi, Nano fiton 60 paga shpërblim

Kryesoret

Shqipëria ka dy drejtorë policie në borderonë ekonomike. Muhamet Rrumbullakun që është në detyrë dhe Gledis Nanon që u shkarkua nga kryeministri i vendit Edi Rama, por që gjykata Administrative vendosi që të pranojë kërkesën e tij që kërkon pagesat mujore bruto për një periudhë 5 vjeçare, por jo rikthim në strukturë.

Tashmë shteti do të paguajnë pagën për 60 muaj me radhë për Nanon njësoj sikur të kishte mbyllur mandatin 5 vjeçar të drejtimit të Policisë së Shtetit. Gjykata e ka konsideruar shkelje shkarkimin e Nanos nga kryeministri Rama.

Ish-kreu i Policisë së Shtetit, Gledis Nano u shkarkua nga kryeministri Edi Rama në  31 gusht 2022 me argumentin se nuk i ka realizuar objektivat, me propozim të ish-Ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi.

Periudha e shkarkimit të tij përkoi në kulmin e sezonit turistik, ku pas disa ngjarje me skafe në det, ku më e rënda ishte ajo e vrasja së një fëmije nga policimit të Elbasanit Arjan Tase, zhdukja e Ervis Martinajt dhe më pas arrestimi i shoqëruesit të tij, policit Jeton Lami.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit