-sidi education-spot_img
12.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

biznese

19 biznese u përjashtuan nga tenderat në 2023

Vitin e shkuar, 19 subjekte janë përjashtuar nga e drejta për të përfituar kontrata publike. Agjencia e Prokurimit Publik (APP) bëri të ditur se...

Rama: Fasoneria në “vdekje klinike”! Kjo është zgjidhja ime për bizneset

Biznesi fason rrezikon falimentimin. Drejtuesit e këtyre bizneseve kanë bërë thirrje prej disa ditësh që qeveria të marrë masa, ose shumë vende pune do...

“Tmerri i kompanive celulare!” Nuk ndalet hajduti “i kuq” në Tiranë, sonte tentoi dyqanin tjetër

Hajduti që vodhi mbrëmjen e shkuar në një dyqan të një kompanie celulare në  rrugën "Myslym Shyri", në Tiranë duke kërcënuan me armë punonjësen,...

Nuk “zuri mend” nga burgu! Mbushi xhepat, si i fuste mashtruesi në kurth këngëtarët?

Sot në Tiranë është arrestuar një 54-vjeçar. Ai është Ilir Muzhaqi. Akuzohet për mashtrim. Është një personazh i njohur për drejtësinë. Sipas policisë akuzohet se...

Thellohet kriza, bizneset rrezikojnë të mbeten pa punonjës

Kriza e burimeve njerëzore ka shtuar kostot e prodhuesve nga 25 deri në 40%. Shumë kompani duke përfshirë prodhuesit e bukës, ndërtuesit, transportin e...

Bizneset po importojnë më lirë, por çmimet vetëm rriten, shifrat e tregtisë i nxjerrin “blof”

Çmimet e mallrave të importit sidomos produkteve ushqimore kanë rënë ndjeshëm gjatë vitit 2023 në raport në me një vit më parë, por kjo...

Forcimi i Lekut rrit fitimet e bizneseve të huaja në Shqipëri

Forcimi i Lekut po rrit edhe fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se të ardhurat e...

Bizneset në krizë për punonjës, por papunësia tek të rinjtë shënoi rritje

Treguesit e punësimit përgjithësisht u përmirësuan në tremujorin e dytë të vitit, si në drejtim të rritjes së punësimit, edhe të uljes së papunësisë,...

U arrestuan për krime zgjedhore, lirohet drejtori dhe 4 vartësit e tij në Cërrik

Gjykata e Elbasanitka rrëzuar kërkesën e prokurorisë për masën “Arrest me burg” për të 5 të arrestuarit e Cërrikut, ish-drejtori i zjarrfikëses dhe 4...

Pagesat vjetore të taksës së ndërtesës për bizneset në Tiranë do rriten deri në 91%

Rritja e çmimeve fiskale për 32 zonat kadastrale dhe të 5 njësive administrative të Tiranës, shtrenjton nivelin e taksës së ndërtesës edhe te bizneset. Pagesat...

Latest news

/5pyetjet.al