-sidi education-spot_img
20.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

franca

Futbolli përzihet me politikën, ylli i Francës: Mos votoni Le Pen

Futboll dhe politikë. Franca luan sonte ndeshjen e parë përballë Austrisë. Por vëmendja është jashtë fushe. Ylli i Francës Kylian Mbappe është përfshirë në qendër...

Macron: Populli francez do ta bëjë zgjedhjen më të drejtë

Franca nisi të përgatitet për votime, pasi presidenti Emmanuel Macron shpërndau parlamentin dhe thirri zgjedhjet e parakohshme për datën 30 qershor. Macron doli me këtë...

Macron, Scholz: Ukraina mund të godasë disa objektiva në Rusi

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti francez Emmanuel Macron folën të martën në favor të lejimit të Ukrainës që të sulmojë pozicionet ruse brenda Rusisë me armë...

Franca: Kosova mund të shkaktojë përçarje

Ministri francez për Çështje Evropiane, Jean-Noel Barrot deklaroi sot se Franca beson se në këtë fazë ekziston rreziku që çështja e Kosovës të shkaktojë...

Euro 2024/ Franca publikon listën, rikthehet N’Golo Kante!

Didier Deschamps ka publikuar listën e lojtarëve për EURO 2024, duke qenë një nga favoritët kryesor për të shkuar deri në fund të turneut. Të...

Macron: Armët bërthamore duhet të jenë pjesë e debatit të mbrojtjes në BE

Presidenti francez tha se ishte i hapur për të diskutuar përdorimin e armëve bërthamore të Francës për mbrojtjen evropiane. Vërejtjet e tij kanë tërhequr...

REL: “Kthesa e madhe” e Francës ndaj Kosovës

Kërkesa e fundit e Francës që në veri të Kosovës të mbahen sa më shpejt zgjedhje të reja dhe thirrja e Parisit që Prishtina...

Franca: Duhet të organizohen shpejt zgjedhje në veri të Kosovës

Ambasadori francez në Kombet e Bashkuara, Nicolas de Riviere, ka thënë të hënën se në veriun e Kosovës duhet të organizohen shpejt zgjedhje, me...

Franca bllokon shitjen e avionëve luftarakë ‘Rafale’ në Serbi

Pak ditë pasi presidenti serb, Aleksandar Vuçiç foli për një marrëveshje ndërmjet Serbisë dhe Francës që që Beogradi të blejë 12 aeroplanë luftarakë francezë,...

Rama krenohet me besnikërinë në Francë: Nëse do të keni nevojë thërrisni një shqiptar

Kryeministri Edi Rama ndodhet ditën e sotme në Paris, ku është pritur nga presidenti francez Emmanuel Macron. Shefi i Élysée-së deklaroi se Franca është...

Latest news

/5pyetjet.al