-sidi education-spot_img
31.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

#shba

Vuçiç akuzë Ambasadës të SHBA-së në Sarajevë: Prona është e autoriteteve qendrore dhe jo e entiteteve

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç këtë të martë ka akuzuar Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Sarajevë se ka “shkaktuar krizën”...

Berisha thirrje SHBA: Hetoni Donald Lu për deklaratat në kulmin e kanabizimit

Sali Berisha ditën e sotme në maratonën e tij në rrugën "Mustafa Matohiti" është kthyer pas në kohë dhe ka folur për ish-ambasadorin e...

VOA: Ish-Presidenti Trump pritet ta shfrytëzojë vendimin kundër tij për të mobilizuar përkrahësit

Të shpallesh fajtor për një vepër penale – aq më tepër për 34 të tilla - është një lloj goditjeje që normalisht do të...

SHBA-ja me paketë të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara më 24 maj njoftuan për një paketë të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën në të cilën përfshihen municione, raketa, mina...

Blinken njofton rishikimin e marrëdhënieve mes Shteteve të Bashkuara dhe Gjeorgjisë

Gjatë muajve të fundit, partia ‘Ëndrra Gjeorgjiane’ në pushtet ka hartuar dhe miratuar një ligj për ‘ndikimin e huaj’ i cili do të minonte...

Kina rrethon Tajvanin, reagon ashpër SHBA: Tentativë pushtimi

Tajvani ka mobilizuar forcat ushtarake dhe ka deklaruar se është i sigurt për të mbrojtur ishullin pasi Kina ka nisur stërvitjen 2 ditore. Stërvitjet vijnë...

SHBA: Palestina duhet të njihet përmes negociatave, jo njohjes së ‘njëanëshme’

Administrata e Biden mesa duket është kundër vendimit të marrë nga Spanja, Norvegjia dhe Irlanda për të njohur shtetin palestinez. U përsërit se presidenti amerikan...

Tornado shkatërruese prek qytetin në SHBA, raportohet për disa të vdekur

Tornado të shumtë goditën Iowa-n të martën, me një që shkaktoi vdekje të shumta dhe të paktën një duzinë lëndimesh në një qytet të...

Nënsekretarja amerikane e Shtetit: Asociacioni, hap thelbësor për integrimin e Kosovës

Nënsekretarja amerikane e Shtetit për Diplomaci dhe Çështje Publike, Liz Allen e ka konsideruar formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë,...

Analiza: Sa të rëndësishme janë armët e SHBA-së për Izraelin?

Shtetet e Bashkuara janë furnizueset më të mëdha të Izraelit me armë. Ato e kanë ndihmuar atë të ndërtojë një nga ushtritë më të...

Latest news

/5pyetjet.al