-sidi education-spot_img
10.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

shqiperia

Shqipëri-Itali/ Arrigo Sacchi: Luani pa frikë! Ju tregoj sekretin tim

Profeti i futbollit italian dhe atij botëror. Arrigo Sacchi, një prej emrave më të mëdhenj të historisë së trajningut komentoi Grupin B në Euro...

Anketimi për nxënësit shqiptarë, Berisha: Dëshmi flagrante, shkatërrim i arsimit

Duke marrë shkasë nga të dhënat e PISA-s për arsimin në Shqipëri, ish-kryeministri Sali Berisha shprehu keqardhjen për rënien dramatike të treguesve për nxënësit...

“Kjo Shqipëri thyen këdo”, Kukeli: Silvinjo ka sjellë energji pozitive, kalimi i grupit nuk është…

Tashmë 39 vjeç dhe i tërhequr nga futbolli më 1 korrik 2021, Burim Kukeli, një nga “regjisorët” e mesfushës në Europianin e 2016-s në...

Anketimi/ Pakënaqësia e 15-vjeçarëve me jetën në Shqipëri është rritur vitet e fundit

Përveç rënies së nivelit mësimor në shkollat shqiptare, anketa globale e 15-vjeçarëve (PISA) gjeti se, ndër nxënësit shqiptarë, pakënaqësia ndaj jetës është rritur. Në vitin...

Balla: Emigrantët do të strehohen vetëm për procedurat kufitare, shpenzimet nga Italia

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka raportuar sot në Komisionin për Sigurinë Kombëtare për marrëveshjen me Italinë për emigrantët ku tha se qendra e pritjes...

Margariti: Tradita e shtegtimit të bagëtive tashmë mbrohet nga UNESCO

Komiteti Ndërqeveritar për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore e ka futur traditën e shtegtimit të bagëtive të Shqipërisë në listën e trashëgimisë kulturore botërore të...

PD çon në gjykatë Kushtetuese marrëveshjen me Italinë për emigrantët

Partia Demokratike ka çuar në Gjykatën Kushtetuese marrëveshjen për emigrantët me Italinë. Në një deklaratë për shtyp, nënkryetari Kreshnik Çollaku tha se kjo marrëveshje u...

“Kostot vjetore më pak se 200 mln euro”, Italia ratifikon marrëveshjen me Shqipërinë për emigrantët

Këshilli i Ministrave në Itali miratoi dje marrëveshjen me Shqipërinë për emigrantët, që u firmos nga Kryeministrat Meloni dhe Rama më 6 nëntor. Ratifikimi i...

Vlerësimi/ Aftësitë e nxënësve në matematikë, shkencë dhe lexim janë përkeqësuar

Gjatë 4 viteve pas rezultateve të programit PISA 2018, aftësitë e nxënësve 15-vjeçarë në Shqipëri për lëndën e matematikës, leximit dhe shkencës janë përkeqësuar,...

Çmimet e karburantit në vendin tonë “të ngrira”, në tregjet botërore kanë rënie…

Çmimet e naftës në tregjet botërore kanë rënë ndjeshëm krahasuar me nivelet maksimale vjetore që shënuan mes muajve shtator dhe tetor. Në fillim të kësaj...

Latest news

/5pyetjet.al