-sidi education-spot_img
10.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Mediat serbe: Gjermania po punon për hartimin e statusit të komunave serbe në Kosovë

Kryesoret

Organizatat e përmendura kanë punuar në atë dokument muajt e fundit dhe versioni i rishikuar, i cili duhet të përmbajë komentet e OJQ-ve serbe dhe shqiptare në Kosovë dhe Metohi, duhet të jetë në tryezën e përfaqësuesit special të BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Beogradit.

Prishtinë, Miroslav Lajçak, shkruan “Novosti”.

Siç mëson gazeta nga qarqet diplomatike, të martën është organizuar një takim në Beograd, në ambientet e “Aeroclub”, me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të OJQ-ve serbe dhe shqiptare dhe të misioneve ndërkombëtare nga Kosova.

Atyre iu prezantua drafti i statutit të ardhshëm të Komunave me Shumicë Serbe, mbi të cilin mund të bënin komente dhe sugjerime.

Pala serbe u përfaqësua nga Milica Andrić Rakić, Jovana Radosavljević, Aleksandar Rapajić, si dhe Aleksandra Spremo nga Yukom. 

Dokumenti i përmendur, raporton “Novosti”.

Nuk ka për qëllim publikimin, por për t’u bërë pjesë e procesit të negociatave pas kundërshtimeve që janë shprehur, pra të negociohet me qeverinë e Kosovës, e më pas të ndahet me një palë të tretë”, por nuk saktësohet se me cilën.

Ne supozojmë se do të jetë Gjermania, e cila është e përfshirë drejtpërdrejt në proces përmes FES-it dhe në takim u tha se Berlini zyrtar është i hapur për sugjerime.

Në bazë të Projektstatutit të paraqitur, përfaqësuesit e OJQ-ve, ndër të tjera, kishin dilemë nëse Komunave me Shumicë Serbe është person juridik apo duhet të jetë organ shtetëror. 

Ata shprehën frikën se në bazë të këtij drafti, serbët do të kenë edhe më pak të drejta se ato që i jep aktualisht kushtetuta e Kosovës.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit