-sidi education-spot_img
10.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Media britanike: Harroni Maldivet! Shkoni në Ksamil

Kryesoret

Media britanike “The Sun” u ka kushtuar një artikull bukurive të Shqipërisë duke e cilësuar Maldivet e Europës. Prestigjozja u sugjeron britanikëve ta vizitojnë Shqipërinë pasi përveç bukurive të rralla natyrore,  vendi ynë të ofron mundësi për të marrë shërbimet me çmime të arsyeshme. Sipas kësaj medie, pushuesit britanikë mund të udhëtojnë drejt Shqipërisë me vetëm 27 paund.

“Për shkak të plazheve të saj me rërë, ujërave të pacenuara dhe kasolleve piktoreske prej druri, Maldivet janë një destinacion ëndrrash, por vjen me një çmim të lartë. Për pushuesit që duan të provojnë një pjesë të parajsës, por nuk mund të shpenzojnë 800 £ në fluturime, ata do të jenë të kënaqur të dinë se ka një alternativë shumë më afër shtëpisë.

Shqipëria ndodhet midis Malit të Zi dhe Greqisë dhe destinacioni ka parë një fluks vizitorësh në vitet e fundit. Rritja e popullaritetit të vendit është kryesisht falë TikTok dhe influencuesve të mediave sociale që kanë pushuar në Rivierën Shqiptare.

Një nga zonat më të njohura është një fshat i vogël në jug i quajtur Ksamil. Videot e vendit bregdetar i cili krenohet me ujërat e pastra, ka bërë që një grup udhërrëfyes turistik ta përshkruanin si “ndjesia Bora Bora” videoja ka mbledhur më shumë se 60 milionë shikime në TikTok.

Shumë sugjerojnë se është njëlloj si të vizitosh Maldivet, por dukshëm më pak i kushtueshëm. Fluturimet kushtojnë deri në 28 £ për në Tiranë, kryeqytetin e vendit. Nga Tirana, është katër orë me makinë deri në Ksamil në bregdetin jugor.

Një tjetër mundësi është të fluturoni për në Korfuz dhe më pas të shkoni me një nga pesë tragetet e përditshme për në Sarandë. Fluturimet e kthimit në Korfuz me EasyJet mund të kushtojnë për më pak se 60 £ për person.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit