-sidi education-spot_img
6.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Veshën hixhab në klasë, Ministria e Arsimit urdhër shkollave: Largojini nga mësimi!

Kryesoret

Ministri francez i arsimit ka thënë se rreth 300 nxënës shkuan  në shkollë të hënën të veshur me hixhab, rrobën e gjatë myslimane e cila u ndalua në shkolla javën e kaluar. Shumica e vajzave pranuan të ndërronin rroba të tjera.

Sipas shifrave zyrtare, 298 vajza, kryesisht të moshës 15 vjeç e lart, u paraqitën në shkollë me hixhab. Shumica e vajzave më pas pranuan të visheshin ndryshe dhe ishin në gjendje të fillonin klasat.

Megjithatë, 67 vajza refuzuan të binden dhe u dërguan në shtëpi. Tani do të vijojë një periudhë e mëtejshme dialogu me familjet e tyre.

Nëse kjo dështon, ata do të përjashtohen. E vendosur kundër 12 milionë djemve dhe vajzave të shkollës që filluan të hënën, qeveria beson se shifrat tregojnë se ndalimi i saj është pranuar gjerësisht.

Megjithatë, një sfidë ligjore nga një grup që përfaqëson disa muslimanë shkon përpara gjykatave më vonë sot. Franca ka një ndalim të rreptë për tabelat fetare në shkollat ​​shtetërore dhe ndërtesat qeveritare, me argumentin se ato shkelin ligjet laike.

Mbajtja e shamisë është e ndaluar që nga viti 2004 në shkollat ​​shtetërore.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit