-sidi education-spot_img
7.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Analisti serb: NATO po rrit numrin e trupave të KFOR-it prej sjelljes së Serbisë

Kryesoret

Pas sulmit terrorist në Banjskë, në veri të Kosovës, NATO ka miratuar dërgimin e forcave shtesë në Kosovë, nga kontingjenti i Britanisë së Madhe.

Politologu dhe analisti serb, Ognjen Gogiç thekson se NATO po dërgon forca shtesë, por kjo nuk po ndodh për shkak të kërkesës së palës serbe që KFOR-i të rrisë numrin e pjesëtarëve të tij dhe të kujdeset për sigurinë në veri të Kosovës, por për shkak të sjelljeve të Serbisë.

“Rritja e pranisë së KFOR-it sigurisht që do të ndodhë, por kjo nuk do të ndodhë për shkak të kërkesave të Serbisë, por për shkak të sjelljes së saj.

Një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare, e cila vendos për vendosjen e trupave të NATO-s në Kosovë, ka një pikëpamje të ndryshme për situatën e sigurisë në Kosovë nga Beogradi. Tani perceptohet se pala serbe ka potencial për të kërcënuar sigurinë në Kosovë.

Pa mëdyshje konsiderohet se fajtor për incidentin e armatosur në Banjskë është formacioni i armatosur i Milan Radoiçiçit,” thotë Gogiç.

“Konsiderohet se Beogradi është përgjegjës për situatën ose duke provokuar qëllimisht incidente ose duke dështuar të kontrollojë pjesën e shërbimeve të tij të sigurisë që e bëjnë këtë.

KFOR-i nuk do të marrë përsipër administrimin e veriut të Kosovës në vend të institucioneve të Kosovës, por do të mbështesë veprimet e tyre.

KFOR-i në të njëjtën kohë asnjëherë nuk e ka pasur në Kosovë atë rol që tani po kërkon Beogradi ta marrë në veri të Kosovës,” shton Gogiç.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit