-sidi education-spot_img
9.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Përhapja e kolerës në Afrikën Jugore, një luftë shumëkombëshe

Kryesoret

Kriza e kolerës ka përfshirë Afrikën Jugore. Ndërsa rastet rriten në të gjithë Zambinë, Zimbabve, Malavi, Mozambik dhe Republikën Demokratike të Kongos, mungesa e ujit të pastër dhe kanalizimeve vazhdojnë të kërcënojnë jetët.

Në Brondo në Republikën Demokratike Juglindore të Kongos (DRC), qasja në ujë të pastër është thelbësore për mbijetesën. Pavarësisht se ka reshje të pasura shiu për pjesën më të madhe të vitit, rajonit i mungon trajtimi i duhur i ujit.

Për banorët si Betty, qasja në kanalizime dhe ujë të trajtuar është jashtëzakonisht e kufizuar.

“Ne pimë ujin e papastër. Ka gropa septike të tejmbushura dhe ujë shiu që sjell mbeturinat e qytetit në shtëpi,” tha Betty për DW. Ekspertët shëndetësorë kanë lëshuar paralajmërime të reja për rastet në rritje të kolerës në rajon.

Sëmundja po përhapet me shpejtësi në  Zimbabve , Malavi , Mozambik  dhe DRC, me vendet fqinje që mbajnë një sy vigjilent në kufijtë e tyre.

Nuk ka vaksina të mjaftueshme

Megjithatë, një mungesë globale e vaksinës së kolerës ka penguar përpjekjet e Zimbabvesë për të vaksinuar një pjesë të madhe të popullsisë së saj.

Douglas Mombeshora, Ministri i Shëndetësisë dhe Fëmijëve i Zimbabvesë, tha se vaksina nuk ishte një zgjidhje e shpejtë për t’i dhënë fund krizës së kolerës.

Sipas një raporti të UNICEF-it , Zimbabve po përballet me mungesë investimesh në infrastrukturën e ujit dhe kanalizimeve. Si rezultat, vetëm rreth një në tre familje kanë akses në burimet e ujit të trajtuar dhe kanalizimet.

Mozambiku  duket se është në një situatë të ngjashme me Zimbabvenë, me rreth 40,000 raste kolera dhe 151 viktima të raportuara deri më tani.

Ndiqni artikullin e plotë: DW

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit