-sidi education-spot_img
14.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Mediat greke: Mitsotakis fut Belerin kandidat për eurodeputet

Kryesoret

Kryeministri i Greqisë njëkohësisht dhe kreu i partisë Demokracia e Re, ka vendosur përfshirjen e Fredi Belerit në listën me 42 kandidatë për Eurodeputet.

‘Protothema.gr’ raporton se ‘në këtë moment janë vendosur të 41 emrat që do të përbëjnë fletën evropiane. Dy emra luajnë për një pozicion dhe njëri është i Belerit.’

Megjithatë sipas asaj që raporton media greke, kandidatura e Fredi Belerit duket “më e afërt”.

Siç shkruan ‘protothema.gr’, mëngjesin e së shtunës Petro Beleri, djali i Fredi Belerit, ka zhvilluar një takim me ministrin e Shtetit Makis Voridis, përfaqësuesin e qeverisë Pavlos Marinakis dhe këshilltarin e kryeministrit Thanasis Nezis.

Pas këtij emërimi ishte e qartë se kandidat do të ishte Fredi Beleris ose dikush tjetër nga familja e tij, pasi kishin qarkulluar skenarë të kandidaturës së mundshme të djalit të tij.

Sipas të njëjtave informacione, Mitsotakis  do t’ua komunikonte vendimin e sotëm bashkëpunëtorëve të tij të ngushtë. Me fjalë të tjera, nuk do të ketë asnjë pezullim pasdite gjatë prezantimit të fletëvotimit europian.

Në çdo rast, çështjen e trajton kryeministri, i cili do të japë “sinjalin” për mbylljen e çështjes pezull, në një mënyrë apo tjetër. Duke qenë se Beleri është përfshirë në Eurolistë, mbetet për t’u parë se si do të përfaqësohet në Konservatorin e Athinës.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit