-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Gjermania 90 mln euro Kosovës, Rohde: Mbështetja jonë drejt anëtarësimit në KiE

Kryesoret

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, ka njoftuar se Gjermania do ta mbështesë Kosovën me 90 milionë euro në dy vitet e ardhshme, me qëllim integrimin e Kosovës në BE.

Përmes një postimi në rrjetin social “X”, Rohde ka thënë se 20 milionë euro nga kjo shumë janë për grante.

“Negociatat e suksesshme të qeverisë mes Kosovës dhe Gjermanisë u përfunduan dje, rezultojnë në një mbështetje shtesë prej 90 milionë eurove për Kosovën për dy vitet e ardhshme, nga të cilat 20 milionë euro janë grante.

Kjo nënvizon përkushtimin tonë të fortë për të mbështetur Kosovën në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian”, ka shkruar Rohde.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit