-sidi education-spot_img
34.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Shpërthen fabrika në Berlin, furnizonte Ukrainën me sistemin mbrojtës IRIS-T

Kryesoret

Një shpërthim i madh ndodhi pasditen e sotme në Berlin, një zjarr shpërtheu në Diehl Metall, një fabrikë metalurgjike që prodhon sistemet e mbrojtjes ajrore IRIS-T dhe municionet e nevojshme për to, raportojnë mediat gjermane.

Katastrofa mobilizoi të paktën 170 zjarrfikës në një zonë industriale të vendosur në perëndim të kryeqytetit gjerman, rruga Am Stichkanal në distriktin Berlin-Lichtefelde.

Era, e cila fryn në drejtim të veriut, bën që shtëllungat e tymit të zi të ngrihen mbi rajonin e Berlinit. Tymi mund të përmbajë, sipas zëdhënësit të zjarrfikësve të Berlinit, Adrian Wanzel, acid sulfurik dhe cianid hidrogjeni që ishin ruajtur në këtë fabrikë të përpunimit të metaleve, duke përfshirë ndërtesën 2000 m², e cila u dogj në të paktën katër kate dhe u shemb.

Prodhuesi i sistemit IRIS-T furnizon Ukrainën

IRIS-T SLS është një sistem i mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër veprimi që përdor raketa IRIS-T. Këto raketa fillimisht u zhvilluan për angazhime ajër-ajër, dhe dizajni i tyre u informua nga një analizë e arkitekturës së raketës sovjetike R-73.

Përdoruesit e raketave IRIS-T përfshijnë avionët gjermanë Eurofighter Typhoon.

Një atribut kryesor i raketës IRIS-T është aftësia e saj për të manipuluar vektorin e shtytjes së motorit . Kjo veçori e bën raketën të aftë për të kapur objektiva shumë të shkathët. Ai është i aftë të vendoset në mënyra të ndryshme, duke akomoduar angazhimin e objektivit para ose pas zbulimit. Kjo e bën atë një kundërmasë efektive kundër helikopterëve sulmues rusë.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit