-sidi education-spot_img
14.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

ukraina

SHBA-ja me paketë të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara më 24 maj njoftuan për një paketë të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën në të cilën përfshihen municione, raketa, mina...

Lutjet e Zelenskyt: Rusia lëshoi 300 avionë, na sillni ‘Patriotët’

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy deklaroi në një intervistë për Reuters se Perëndimorët janë shumë të ngadaltë në ndihmat e tyre për Ukrainën dhe...

Blinken mbërrin në Kiev për të treguar mbështetjen e SHBA

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, mbërriti në Kiev të martën në mëngjes në një vizitë të paparalajmëruar që synon të sigurojë ukrainasit për...

Kremlini: Rusia është e gatshme të përballet me Perëndimin në fushë-betejë

Deklarata të forta janë dhënë nga ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, i cili deklaroi këtë të hënë se Rusia është e përgatitur nëse...

Zonja e Parë e Ukrainës viziton Serbinë

Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska, dhe ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, e nisën të dielën një vizitë dypalëshe në Beograd. Kjo është...

Luftime të ashpra në rajonin e Kharkivit

Luftime të ashpra shpërthyen të shtunën për kontrollin e disa fshatrave ukrainase pranë kufirit me Rusinë, mes përpjekjesh të ushtrisë ruse për të dëshmuar...

Rusia, stërvitje me armë bërthamore pas përplasjeve të ashpra me zyrtarët perëndimorë

Rusia planifikon të mbajë manovra që simulojnë përdorimin e armëve bërthamore në fushëbetejë, njoftoi të hënën Ministria ruse e Mbrojtjes, disa ditë pasi Kremlini...

Rusia kryen sulme vdekjeprurëse në Ukrainë

Sulmet me raketa ruse në rajonin ukrainas të Donjeckut kanë vrarë dy persona, ndërkaq gjatë një sulmi me dron në qytetin verilindor të Harkivit...

Shpërthen fabrika në Berlin, furnizonte Ukrainën me sistemin mbrojtës IRIS-T

Një shpërthim i madh ndodhi pasditen e sotme në Berlin, një zjarr shpërtheu në Diehl Metall, një fabrikë metalurgjike që prodhon sistemet e mbrojtjes...

Dërgimi i NATO-s në Ukrainë? Macron nuk tërhiqet: Zgjohuni! Nëse Rusia fiton…

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e përsëriti të enjten se nuk e përjashton mundësinë e dërgimit të trupave në Ukrainë, duke shtuar se kjo...

Latest news

/5pyetjet.al