-sidi education-spot_img
27.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Spanjë/ 4 të vdekur dhe 16 të plagosur nga shembja e restorantit në Mallorca

Kryesoret

Një shembje restoranti në ishullin mesdhetar të Mallorca të Spanjës la të paktën katër persona të vdekur dhe 16 të tjerë të plagosur të enjten mbrëma.

Sipas mediave spanjolle, incidenti ndodhi rreth orës 20:30 me orën lokale (1830 GMT) në zonën e Playa de Palma, në jug të kryeqytetit të ishullit, Palma de Mallorca.

Shërbimet e urgjencës thanë se klubi i plazhit Medusa në Calle de Cartago, i cili përbëhej nga një restorant dykatësh, tarracë në çati dhe bar bodrum, u shemb papritmas, duke bllokuar njerëzit në katin e poshtëm.

Çfarë dimë për viktimat

Të premten, një zëdhënës i këshillit të qytetit lokal konfirmoi se viktimat përfshinin dy turiste gjermane  të moshës 20 dhe 30 vjeç, një kamariere spanjolle 23-vjeçare që punonte në restorant dhe një burrë 44-vjeçar senegalez i cili, sipas mediat lokale, kishin jetuar në ishull për shumë vite.

16 turistë të tjerë holandezë u plagosën, tha ai, me raporte që sugjerojnë se të paktën pesë janë në gjendje të rëndë.

“Situata në terren është ende pjesërisht e paqartë,” tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë . “Në këtë moment në kohë, ne për fat të keq duhet të supozojmë se shtetas gjermanë janë në mesin e të vdekurve dhe të plagosurve”.

Mallorca është një nga ishujt Balearik të Spanjës dhe është një destinacion popullor turistik. Aksidenti vjen përpara sezonit të pikut, kur miliona turistë pritet të vizitojnë ishullin./DW

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit