-sidi education-spot_img
21.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Komisionet Hetimor/ Kushtetuesja ‘rrëzon’ kërkesën e opozitës për ligjin e ri

Kryesoret

Gjykata Kushtetuese vendosi të rrëzojë të hënën kërkesën e “Rithemelimit” për pezullimin e ligjit për komisionet hetimore.

Raportohet se se argumenti i gjykatës për këtë vendim ishte se nuk kishte emergjence dhe vendimi final për ta shfuqizuar, siç kërkon opozita, ose lëne në fuqi ligjin, do të merret shpejt.

Konkretisht, Kushtetuesja vendosi të hedhë poshtë kërkesën me shumicë votash pasi nuk plotëson kriteret e nenit 45 të ligjit në lidhje me pasojat e pariparueshme dhe urgjencën në kushtet kur gjykata ka pranuar kërkesën për përshpejtim.

“Rithemelimi” ishte kundër këtij ligji të ri për Komisionet Hetimore, për shkak se e konsideronte atë si antikushtetues.

Sipas tyre, ky ligj kufizonte të drejtën e saj ligjore për të kontrolluar ekzekutivin.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit