-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

sERBIA

Ish-drejtori i USAID-it: Asociacioni nuk është zgjidhje në Kosovë

Ish-drejtori i USAID-it në Kosovë, Dale Pfeiffer, thekson se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe nuk përbën zgjidhje për situatën në Kosovë. Pfeiffer theksoi...

BE: Serbia nuk mund të bëhet anëtare pa normalizimin e raporteve me Kosovën

Serbia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian pa normalizimin e raporteve të saj me Kosovën, tha për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësi...

Bislimi: Kam informacione se është rekomanduar heqja e masave

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi deklaroi sot se ka informacione se është rekomanduar heqja e masave sanksionuese ndaj Kosovës nga Bashkimi Evropian. “Raporti i z.Borrell...

Hill: Serbisë nuk do t’i kërkohet njohja de jure e Kosovës për të hyrë në BE

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se mendon se Serbisë nuk do t’i kërkohet njohja de jure e Pavarësisë së Kosovës për...

“Kosova ‘arrë’ e fortë”! Ramabaja: Rama s’e donte Rugovën, tani do gjunjëzimin e Kurtit

Sot shënohet 25-vjetori i përfundimit të fushatës 78-ditëshe të bombardimeve të NATO-s mbi ish-Jugosllavinë. Analisti Sadri Ramabaja në një bisedë për “5Pyetjet.al” me Skype...

Milazim Krasniqi: Aksioni parcial i NATO-s çliroi Kosovën por nuk e kompletoi fitoren e luftës së ftohtë

Intervenimi i NATO-s, vërtet solli ndryshime të konsiderueshme në jetën e shqiptarëve të Kosovës, të mbarë kombit shqiptar, po edhe të Ballkanit, natyrisht duke...

Blair: Kosova, mësim për botën

Ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, Tony Blair u shpreh sot nga Prishtina se në Kosovë janë duke ndodhur shumë gjëra pozitive, të cilat sipas...

Vuçiç mbledh Kuvendin: Një komb, një kuvend – Serbia dhe Sërpska

Nga lutjet për Serbinë dhe Republikën Sërpska, përmes deklaratës, te folklori. Kështu u konceptua "Kuvendi gjithëserb" me emërtimin “Një komb, një kuvend – Serbia dhe...

Chris Hill: SHBA, e kënaqur me politikën e Serbisë në dialogun me Kosovën

Shtetet e Bashkuara janë të kënaqura me politikën e qeverisë serbe ndaj dialogut me e Kosovën dhe bashkëpunimin me Ukrainën, tha në një intervistë...

Joseph: Bideni të emërojë emisar për njohjen e Kosovës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, duhet ta emërojë një emisar special për njohjen e Kosovës nga pesëshja e Bashkimit Evropian, Spanja, Greqia,...

Latest news

/5pyetjet.al