-sidi education-spot_img
31.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Cilat janë 10 vendet më të mira për të jetuar pensionistët?

Kryesoret

Panamaja

Ky vend i Amerikës Qendrore është kthyer në një nga destinacionet e daljes në pension, pjesërisht për shkak të klimës dhe atmosferës “të ngrohtë”. Kostoja e jetesës mund t’i përshtatet shumicës së buxheteve, në varësi të zonës dhe stilit të shtëpisë. Qeveria e ka bërë veçanërisht tërheqëse daljen në pension në Panama me “vizën e pensionit”, një plan që ofron përfitime duke përfshirë ulje në shërbime të ndryshme dhe një përjashtim nga taksat për importet e pajisjeve shtëpiake. Panamaja ka një sistem të kujdesit shëndetësor me dy nivele me spitale, klinika dhe mjekë publike dhe private. Shumica e pensionistëve zgjedhin sistemin privat që ofron kujdes dhe përfitime të shkëlqyera me një kosto të arsyeshme të mbuluar nga sigurimi privat ose vetëpagesë. 

Panama is reopening to tourists from all countries in October

Portugalia

Një tjetër nga destinacionet më të njohura për të dalë në pension kur të dilni në pension është Portugalia. Disa nga arsyet kryesore janë moti i butë, peizazhi i bukur, ushqimi dhe qytetarët mikpritës. Për më tepër, kostoja e jetesës në Porto është pak më e ulët se në Lisbonë. 

Portugali... - Secret World

Republika Domenikane

Republika Domenikane është një nga vendet më pak të kushtueshme në Amerikën Latine për pensionistët. Shumica e emigrantëve jetojnë në kryeqytet, Santo Domingo dhe Santiago. Por ka edhe qytete të tjera të bukura turistike si Punta Cana, Puerto Plata dhe Boca Chica. Megjithatë, ka disa zona që nuk konsiderohen të sigurta, ndaj para se të vizitoni apo lëvizni, do të ishte mirë të bëni disa kërkime. 

Republika Dominikane: foto dhe komente në lidhje me pjesën tjetër

Spanja

Moti i ngrohtë, kultura mikpritëse dhe mjediset e shumta të bukura nga qytetet bregdetare deri tek qytetet më të “sofistikuara”, e bëjnë Spanjën një vend të dëshirueshëm për të jetuar në pension. Sistemi shëndetësor është i lartë në vlerësim pasi përfshin kujdesin shëndetësor publik për qytetarët dhe banorët që kontribuojnë në sigurimet shoqërore. Shumica e emigrantëve zgjedhin kujdesin shëndetësor privat të mbuluar nga sigurimet. Kostoja e jetesës ndryshon në qytetet e mëdha të Spanjës dhe vendosja në zona jashtë qyteteve të mëdha është përgjithësisht më miqësore me buxhetin. 

Spanja hap kufijtë për shqiptarët dhe qytetarët nga jashtë BE-së, këto janë  rregullat që duhet të zbatoni dhe kushtet - Aktualitet

Kosta Rika

Në këtë vend të Amerikës Qendrore, “jeta e pastër” është një përshëndetje dhe një përshkrim i kulturës. Ai shtrihet nga Karaibet në Paqësor me pyje tropikale, xhungla dhe plazhe. Në përgjithësi, kostoja për Kosta Rikën është e arsyeshme. Kujdesi shëndetësor ofrohet nëpërmjet sistemeve private dhe publike. 

KOSTA RIKA - Rihapen kufijtë për turistët nga mbarë bota - ATSH -

Malta

Popullsia e këtij vendi të vogël mesdhetar përbëhet nga pothuajse 15% emigrantë, kryesisht nga Evropa, Italia dhe Britania. Atraksionet më të njohura janë arkitektura, plazhet e bukura, moti. Kujdesi privat preferohet pasi emigrantët nuk kanë akses në sigurimin shëndetësor kombëtar. 

Malta bans entry for travelers from Ukraine

Ekuador

I vendosur në veriperëndim të Amerikës së Jugut, Ekuadori (Ekuador) është porta për në Ishujt Galapagos, shtëpia e një vullkani aktiv me një kuzhinë të veçantë. Kostoja e ulët e jetesës tërheq pensionistët dhe veçanërisht ata që e vlerësojnë natyrën dhe e duan aventurën. Kryeqyteti Kuito është ndërtuar në pellgun e lumit Gualababa, rrëzë vullkanit Pitsinca, në një lartësi prej 2850 metrash. 

6 gjërat që duhet t'i dini para se të shkoni në Ekuador (Foto) –  Indeksonline.net

Meksika

Meksika ka një kosto të ulët jetese dhe tërheq një numër të madh turistësh, kryesisht nga Shtetet e Bashkuara. Vendi ofron një gamë të gjerë vendndodhjesh, stili jetese, klime dhe kosto jetese. Kujdesi shëndetësor ofrohet nëpërmjet dy programeve qeveritare që mbulojnë banorët me të ardhura të ulëta. Spitalet private dhe specialistët ofrojnë kujdes të cilësisë së lartë dhe shumë pensionistë thjesht paguajnë për shërbimet ose mbajnë sigurime private.

 

Vendi më i përgjakshëm në botë pas Sirisë? Meksika! | JavaNews.al

Kolumbia

Ky vend i Amerikës së Jugut ofron plazhe, pyje tropikale, male dhe një bollëk qytetesh. Kolumbia është bërë një nga destinacionet më të njohura turistike, me shumë prej vizitorëve që kanë zbuluar pamjet dhe e kanë zgjedhur atë për shtëpinë e tyre pas daljes në pension. Dhe këtu është viza e pensionit. 

Kolumbia mimo turistické trasy: Juh Kolumbie itinerár

Shtetet e Bashkuara

Në Shtetet e Bashkuara, qytetet e Floridës janë një “parajsë” për pensionistët, me një klimë të ngrohtë dhe me kilometra bregdet. Ka shumë kosto dhe mënyra jetese të ndryshme. Por përveç Floridës, ka edhe shtete të tjera amerikane me qytete të vogla që ofrojnë ski, ekskursione dhe aktivitete të tjera. 

USA: qytete të vogla dhe të mëdha. Amerika: qytete fantazmë

/5pyetjet.al

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit