-sidi education-spot_img
21.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Basha: Ne e ndjejmë dhimbjen e Ukrainës, e kemi përjetuar vet

Kryesoret

Kuvendi është mbledhur sot në 17:00 në seancë plenare dhe pritet që të diskutojë dhe më pas votojë projektrezolutën në mbështetje të Ukrainës. Në projektrezolutën e propozuar për miratim nga mazhoranca dënohet agresioni ushtarak rus në Ukrainë dhe shkelja e rëndë nga ana e Federatës Ruse të sovranitetit.

Gjatë fjalës së tij në kuvend kreu demokratë Lulzim Basha ka shprehur mbështetjen e tij për popullin e Ukrainës dhe ka krahasuar historinë e Kosovës me gjendjen aktuale të luftës, duke shpjeguar edhe dhimbjen që ai ndjente për ngjarjen.

Basha u shpreh kundër Ballkanit të Hapur duke theksuar se cenon direkt Kosovës duke qenë se Serbia është i vetmi vend i Evropës që e ka trajtuar Rusinë si nënë të madhe dhe nuk ka vendosur sanksione ndaj saj.

/5pyetjet.al

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit