-sidi education-spot_img
2.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Mashtrimet me “Call Center”, 14 persona arrestohen në Prishtinë

Kryesoret

14 persona janë arrestuar pas një aksioni të Policisë së Kosovës në bashkëpunim me autoritet e Gjermanisë në disa qendra të thirrjeve të njohura si “Call Center” në disa lagje të Prishtinës.

“Gjatë komunikimeve kanë arritur t’i mashtrojnë të dëmtuarit duke i shtyrë që të investojnë në platforma të ndryshme digjitale gjoja për investime”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë Speciale.

“Për realizimin e mashtrimit të dyshuarit kanë përdorur edhe sistemin kompjuterik-përdorimi i softuerëve për qasje nga distanca si dhe krijimi dhe përdorimi i faqeve në internet”.

Po ashtu të dyshuarve gjatë këtij aksioni janë sekuestruar sende të ndryshme të cilat do të përdoren në procedurë të mëtutjeshme.

“2 vetura, 167 kompjuter desktop, 3 kompjuter laptop, 21 telefona mobil, 2 DVR; – 2 HDD; – 2 USB memorie dhe dokumente të ndryshme dhe prova tjera elektronike relevante për rastin”.

Arrestimet në Kosovë

Vitin e kaluar, konkretisht në muajin mars, në Kosovë ishin arrestuar 18 persona nga Policia e Kosovës në bashkëpunim me atë gjermane.

Ata dyshohen për veprat penale të mashtrim dhe krimit të organizuar përmes “Call Center”.

Prokuroria Speciale kishte bërë të ditur se “ka sekuestruar dhe ka ngrirë 2 milionë e 389 mijë e 750 euro në kuadër të një operacionit në disa “Call-Center” në Prishtinë dhe Ferizaj nën dyshimet për mashtrim të qytetarëve gjermanë.

Po ashtu janë sekuestruar nëntë vetura si dhe një numër i konsiderueshëm kompjuterësh, serverësh dhe telefonash celularë, që janë shfrytëzuar për kryerjen e veprave penale”, njofton Prokuroria Speciale.

Aksioni i Policisë së Kosovës është bërë në bashkëpunim edhe me policinë gjermane, përkatësisht me prokurorë

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit