-sidi education-spot_img
16.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Abazoviç në Samitin për Demokraci: Si anëtar i NATO-s, Mali i Zi kontribuon për sigurinë!

Kryesoret

“Si anëtar i NATO-s, Mali i Zi vazhdon të kontribuojë në sigurinë kolektive. Në të njëjtën kohë, duke u përballur me sfidat demokratike, ajo mbetet vërtet e përkushtuar ndaj integrimit evropian – realizimit të një prioriteti të politikës së jashtme”.

Kështu u shpreh kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç gjatë fjalës së tij në Samitin online për Demokraci me ftesë të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, shkruan Vijesti.

“Mali i Zi ka arritur rezultate konkrete në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, përmes një sërë veprimesh të policisë dhe Prokurorisë Speciale të Shtetit. Gjithashtu, zgjedhja e fundit e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese dërgoi një mesazh të qartë se Mali i Zi është i përkushtuar për forcimin e demokracisë institucionet”, shtoi Abazoviç.

Detyra më e rëndësishme, sipas tij, është sigurimi i sundimit të ligjit.

“Duke siguruar barazinë e qytetarëve, duke ndërtuar institucione më të forta dhe më efikase, duke luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, duke forcuar pavarësinë e gjyqësorit, duke përmirësuar pozitën e pakicave dhe duke mbështetur mediat e lira dhe të pavarura”, përfundoi Abazoviç.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit