-sidi education-spot_img
33.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Marrëveshja e Ohrit, Vuçiç: Me pushtetin në Prishtinë nuk është real normalizimi i marrëdhënieve

Kryesoret

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç është shprehur se nga Verona se nuk është reale të normalizohen marrëdhëniet me Kosovën, me qeverisjen aktuale atje, duke pasur parasysh lëvizjet e saj.

Një ditë para vazhdimit të dialogut të Brukselit në nivelin e negociatorëve kryesorë, Vuçiç u shpreh se bisedimet do të jenë “torturë e rëndë” dhe se ai “në thelb nuk është një optimist”, por se nuk e di nëse do të ketë të jetë progres apo jo.

“Problemi thelbësor nuk është as çfarë do të thotë dikush dhe as çfarë do të zbatojë dikush. Është shumë më e rëndësishme nëse mund të normalizojmë marrëdhëniet me shqiptarët e Kosovës. Kam frikë se kjo nuk është realiste me këtë lloj qeverisjeje në Prishtinë”, tha Vuçiç në Panairin Ndërkombëtar të Verës “Vinitali”.

Ai pretendon se qeveria e Kosovës “shpik konflikte të reja dhe provokon serbët çdo ditë, me inkursione të pafundme në veri dhe duke i bindur ambasadorët e vendeve të Kuintit se duhet bërë sepse janë kriminelë”.

Vuçiq tha se Serbia do të përmbushë “gjithçka që tha se do të përmbushte” në kuadër të dialogut me Kosovën nën kujdesin e BE-së.

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Prishtinës në nivel të negociatorëve kryesorë, Petar Petkoviq dhe Besnik Bislimi, do të vazhdojë nesër në Bruksel për të hedhur hapat e parë drejt zbatimit të Marrëveshjes për rrugën e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për të cilën liderët e të dy palëve ranë dakord më 27 shkurt.

Takimi mes Petkoviçit dhe Bislimit do të jetë takimi i parë në kuadër të dialogut nën patronazhin e BE-së që kur presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti arritën një marrëveshje për aneksin e zbatimit të asaj marrëveshjeje më 18 mars në Ohër.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit