-sidi education-spot_img
16.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Clinton pas vizitës në Shqipëri, i rikthehet edhe njëherë çështjes së Kosovës

Kryesoret

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton me anë të një postimi në Twitter të dielën përmendi ndërhyrjen e NATO-s si dhe strehimin e gjysmë milioni refugjatë nga Kosova, nga Shqipëria, gjatë vitit 1999.

“Gjatë konfliktit të Kosovës, Shqipëria ndihmoi humanizmin të prevalonte, duke pranuar gati gjysmë milioni refugjatë dhe duke shërbyer si një partner jetik për paqen. Javën e kaluar pata nderin të festoja lidhjet e miqësisë midis dy vendeve tona dhe të shihja se çfarë është e mundur kur njerëzit përqafojnë demokracinë”, ka shkruar Clinton.

Bill Clinton ka shërbyer si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga viti 1993 deri me 2001. Ai kreu një vizitë diplomatike vetëm pak ditë më parë në vendin tone për here të parë.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit