-sidi education-spot_img
26.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Gjinushi: Në fund të vitit zgjedhjet për kryetarin e ri të ASH-së

Kryesoret

Skënder Gjinushi e pranon se i ka mbaruar mandati në krye të Akademisë së Shkencave. Pas tentativës së PS-së për t’i zgjatur mandatin, ka reaguar Akademia e Shkencave duke paralajmëruar zgjedhje të reja.

“Për sa i takon zhvillimit të zgjedhjeve të reja në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, për funksionin e kryetarit dhe zëvendëskryetarit, ato do të zhvillohen konform Ligjit 53/2029 për Akademinë e Shkencave në Republikën e Shqipërisë dhe konkretisht, neni 8, pika 2: Zgjedhjet për anëtarët e rinj të Kryesisë zhvillohen gjithmonë në fund të vitit.

Për këtë arsye, Kryesia e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, menjëherë pas pushimeve do të caktojë datën e zgjedhjeve në konsultim me Asamblenë e ASh-së, ndërkohë që vazhdon kryerjen e funksioneve të saj konform ligjit. Kryesia e Akademisë së Shkencave” mbyllet njoftimi.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit