-sidi education-spot_img
17.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Vritet me 3 plumba kandidati për President, atentat me armë zjarri

Kryesoret

Fernando Villavicencio, kandidat në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të Ekuadorit është qëlluar për vdekje gjatë një tubimi të fushatës së tij elektorale.

Villavicencio, një anëtar i asamblesë kombëtare të vendit, u sulmua teksa po largohej nga tubimi në qytetin verior të Kuitos të mërkurën.

Një anëtar i ekipit të tij të fushatës i tha mediave vendase se Villavicencio po hipte në një makinë kur një burrë doli përpara dhe e qëlloi në kokë.

Presidenti aktual Guillermo Lasso u zotua se “krimi nuk do të mbetet i pandëshkuar”.

Dëshmitarët thanë se Villavicencio, 59 vjeç, u qëllua tre herë. I dyshuari u qëllua gjithashtu në një shkëmbim plumbash me sigurinë dhe më vonë vdiq nga plagët e tij, tha prokurori i përgjithshëm i vendit.

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Ekuador është planifikuar të mbahet më 20 gusht. /CNN

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit