-sidi education-spot_img
21.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Xhiro me mushka! Ishulli i qetësisë ku makinat janë të ndaluara

Kryesoret

Hidra në shikim të parë nuk ndryshon nga fqinjët e saj. Ashtu si ishujt e tjerë në detin Egje, ka rrugë të bardha dhe pamje befasuese të ujërave blu vezulluese përreth tij.

Ajo që e veçon Hidrën është mënyra e preferuar e transportit. Vendasit i kanë rezistuar zhurmës së borive, duke përqafuar tingullin ritmik të thundrave të kuajve.

Këtu, makinat nuk mungojnë, janë mbajtur qëllimisht larg. Ndalimi i mjeteve të motorizuara (përveç kamionëve të zjarrit dhe mbeturinave dhe ambulancave) parashikohet në legjislacionin vendas.

Popullsia e ishullit grek prej rreth 2500 banorësh qarkullon duke përdorur mushka, gomarë dhe kuaj të vegjël.

Duke zbritur nga trageti në Portin e Hidrës, në zemër të ishullit, vizitorët takohen me kuaj të vegjël që ecin me hijeshi nëpër rrugët me kalldrëm dhe duke u dhënë atyre një shije të ritmit të pangutur të ishullit.

Ndërsa endesh nëpër shtigjet e çuditshme të Hidrës, është e zakonshme të dëshmosh vendasit që kryejnë punët e tyre të përditshme, të shoqëruar nga kuajt, shkruan CNN.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit