-sidi education-spot_img
0.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Marrëveshja për emigrantët, mediat italiane: U vendos kur Meloni ishte me pushime në Vlorë

Kryesoret

Mediat italiane kanë nxjerr detaje në lidhje me marrëveshjen që u nënshkrua sot mes kryeministrit Edi Rama dhe kryeministres Giorgia Meloni, për vendosjen e emigrantëve në Shqipëri.

Italia do të sjellë emigrantët në Shqipëri

Mediat italiane thonë se sipas burimeve të tyre, kjo marrëveshje në parim u mbyll gjatë pushimeve të melonit në Vlorë.

Po ashtu theksohet se kjo marrëveshje do të hyjë në fuqi nga pranvera e vitit 2024.

Mediat italiane: Prapaskenat e marrëveshjes për emigrantët, në Shëngjin vetëm ata që…

“Pas konferencës për shtyp për shpalljen e marrëveshjes, burime nga Palazzo Chigi nënvizuan se protokolli për menaxhimin e flukseve migratore midis Romës dhe Tiranës u mbyll në thelb më 15 gusht, ndërsa Meloni ndodhej në Shqipëri.

Marrëveshja ka mbërritur gjatë takimit që dy liderët zhvilluan dhe që u cilësua si një festë e thjeshtë. “Më shumë se aperitivë…”, theksojnë të njëjtat burime, duke ritheksuar se marrëveshja do të funksionojë në pranverën e 2024.

PD kërkesë për interpelancë me Ramën: Kërkojmë sqarime për marrëveshjen me Italinë

Është marrëveshja e parë e këtij lloji, një marrëveshje historike jo vetëm për Italinë por për të gjithë Bashkimit Evropian,”  thuhet në shkrim.

Firmos Rama, Meloni: Emigrantët do të zbarkojnë në Shëngjin

 

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit