-sidi education-spot_img
26.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Elez Biberaj: Sot ishte dita ime e fundit me Zërin e Amerikës

Kryesoret

Sot ishte dita ime e fundit me Zërin e Amerikës. Ka qenë nderi dhe privilegji më i lartë i jetës sime që kam punuar së bashku me kaq shumë kolegë të shquar ndërsa kemi avancuar misionin fisnik të VOA. Nuk mund të kisha kërkuar një karrierë më të shpërblyer intelektualisht dhe profesionalisht. Faleminderit, VOA, dhe mirupafshim!

Në vijim është fjalimi që mbajta në festën time të lamtumirës në pension më 14 dhjetor:

Unë jam shumë mirënjohës për ju Drejtor Lippman dhe gjithë Zyrën e Frontit VOA – në veçanti Bill Baum, Jodi Reed, Dondra Pearson – John Featherly, Vivian Chakarian, Alen Mlatisuma, dhe të gjithë kolegët që punuan aq shumë për të mbledhur këtë dërgesë të jashtëzakonshme.

Me këtë dërgim të jashtëzakonshëm, jam i tunduar të rishikoj vendimin tim. Kështu që, do të flas me Drejtorin Lippman për të parë nëse ndoshta mund të qëndroj edhe për disa vjet, jo për 43 vjet të tjera, por ndoshta derisa të arrijmë 100 vjetorin tonë.

Faleminderit, John, Amanda Bennett, Kelu Chao, dhe Ambasador Bushati për fjalët tuaja të mira.

Falenderoj përzemërsisht Amb. Phil Reeker për atë fjalim të jashtëzakonshëm dhe Amb. Chris Hill për mesazhin e tij të mirë. Jam shumë i kënaqur dhe mirënjohës të shoh këtu ambasadorin William Ryerson – Nuk jam i sigurt që ia doli sot, nuk u ndje mirë mbrëmë; Ambasadori i emëruar në Shqipëri, Dejvi Kostelancik, dhe ish ambasadorët në Shqipëri – Yuri Kim, Aleksandër Arvizu dhe Marisa Lino.

Jam i nderuar nga prania e kaq shumë kolegëve, ish kolegëve të VOA, dhe miqve nga jashtë organizatës.

Ka qenë nderi më i lartë i jetës sime që kam punuar për Zërin e Amerikës. Ashtu si me shumë kolegë të mi këtu, familja ime erdhi në këtë vend nga një shoqëri represive, komuniste, ku shumica e të drejtave themelore të njeriut iu mohuan, dhe qeveria bëri çdo përpjekje për të shuar flakët e lirisë.

U rrita duke dëgjuar VOA dhe fillova udhëtimin tim si refugjat 15 vjeçar e gjysmë kur emigruam në Shtetet e Bashkuara. Vetë historia e familjes sime mishëron ëndrrën amerikane. Vëllezërit e mi kanë ndërtuar karriera të suksesshme ashtu siç bëri gjenerata e dytë e familjes sonë. Vlerësimi ynë që kemi arritur dhe jetuar ëndrrën amerikane nuk njeh kufij. Dhe çfarë emocioni për mua që pata mundësinë të luaja një rol të vogël në avancimin e misionit të VOA në shërbim të së vërtetës dhe përhapjes së vlerave demokratike të Amerikës.

Ka kaq shumë njerëz që kanë luajtur një rol të rëndësishëm në karrierën time. Kërkoj ndjesë që nuk do të mund t’i përmend të gjithë me emër.

Dua të filloj duke falënderuar së pari familjen time të mrekullueshme: katër motrat dhe tre vëllezërit e mi – ata janë të gjithë të pranishëm këtu – dhe familjet e tyre. Faleminderit për mbështetjen e pakursyer dhe të pakushtëzuar. Ju dua të gjithëve.

I jam shumë mirënjohës bashkëshortes sime, Kadires, partnerit tim në jetë dhe mbështetësit tim më të madh. Nëse kam arritur ndonjë gjë të rëndësishme në jetë, kjo është kryesisht për shkak të mbështetjes dhe inkurajimit të saj. Dhe unë jam shumë krenar për dy vajzat dhe dy djemtë tanë, dhëndrin dhe nuset tona, dhe veçanërisht krenar për 13 nipërit tanë super të adhurueshëm – 11 prej tyre janë këtu; dy janë në Denver dhe nuk mundën të bashkoheshin me ne sot.

Falenderoj përzemërsisht kolegët, miqtë dhe mentorët e mi në Divizionin e Eurazisë dhe në të gjithë VOA – reporterët, Shefat e Shërbimeve, Drejtorët e Divizionit, teknikët, stafin administrativ dhe drejtuesit e VOA. Në veçanti, dua të shpreh falënderimet e mia për Kelu Chao, për mbështetjen, këshillimin dhe udhëheqjen e saj; për Amanda Bennett, faleminderit shumë Madame Drejtoreshë; falënderimet e mia të përzemërta për Andre Mendes – faleminderit, zotëri, dhe e vlerësoj që u paraqitët këtu; Yolanda Lopez, John Lippman, Bill Baum, Karen Larson, Matthew Base, Jodi Reed, Dondra Pearson, dhe David Kotz. Faleminderit për gjithçka që ke bërë për mua.

Dua të shpreh mirënjohjen time për Joe O’Connell, David Ensor, Barbara Brady, Geoff Cowan, Sandy Unger, David Jackson, Dan Austin, Joe Bruns, Alen Heil, Steve Redisch, John Lennon, Rebecca McMenamin, Maja Drucker, Sheila Gandji, Frank Shkreli, Gjek Gjonlekaj, dhe shumë kolegë të tjerë të shquar.

Falenderime të veçanta për Bob Hand, Mary Catherine Andrews, Shaun Byrnes, Jim Hooper, Paul Williams, dhe John Fox. Nuk mund të kisha kërkuar miq më të mirë! Ju jam jashtëzakonisht mirënjohës për mbështetjen dhe miqësinë tuaj, dhe veçanërisht për mbështetjen tuaj për VOA. Faleminderit!

Ata brenda organizatës do të pajtohen me mua – jam shumë i sigurt, të paktën John Lippman dhe Kelu Chao – se Divizioni i Eurazisë është divizioni më i mirë i VOA. Ka qenë kënaqësia ime absolute të drejtoj një ekip kaq të përkushtuar, punëtor dhe të drejtuar nga misioni. Do doja të përmendja me emër secilin anëtar të Divizionit të Euroazisë. Dua të shpreh falënderime të veçanta për dy kolegët e jashtëzakonshëm, Alen Mlatisuma dhe Vivian Chakarian. Ata luajtën një rol kaq jetik për të më ndihmuar të mbikqyrja operacionet dhe programimin e Divizionit. Jam shumë me fat që kam pasur nderin dhe privilegjin të punoj me udhëheqës kaq të shquar dhe vizionar.

Misioni i VOA ka qenë fokusi qendror i jetës sime profesionale. Që nga dita e parë që iu bashkova VOA-s, në dhjetor 1980, u dashurova me këtë organizatë të jashtëzakonshme lajmesh – përkushtimin e saj ndaj standardeve më të larta të gazetarisë, përhapjen e së vërtetës dhe promovimin e vlerave demokratike amerikane.

Në katër dekadat e mia këtu dhe gjatë udhëtimeve të mia, kam dëshmuar ndikimin e jashtëzakonshëm të VOA dhe rolin e jashtëzakonshëm që VOA luan duke dhënë lajme dhe informacione të sakta, objektive dhe të ekuilibruar që fuqizon dhe ndriçon miliona njerëz në të gjithë botën. Ndërsa besimi dhe besimi në mediat vendase dhe ndërkombëtare ka rënë ndjeshëm, duke vendosur një premium në nivelet më të larta të integritetit gazetaresk, VOA ka çimentuar një reputacion të një organizate lajmesh shumë të besueshme, të pavarur dhe të besueshme.

E di qe disa nga miqte e mi me te ngushte, por jane pakice, mendojne se pasioni im per VOA dhe misioni i saj mund te kufizohet me fiksimin. Unë nuk ofroj ndjesë. Unë besoj fort se VOA është një nga pasuritë më të mëdha që ka ky vend.

Pranojmë, në rrugën e saj drejt madhështisë VOA ndonjëherë është përballur me sfida të mëdha: duke filluar nga të qenit i nënvlerësuar nga palët e interesit deri te pasuria e burimeve të pamjaftueshme për të kryer punën e saj kritike; vështirësia për t’iu përmbajtur risive teknologjike; përpjekjet nga regjimet autoritare dhe diktatoriale për të bllokuar operacionet tona; dhe me raste, përballemi me ndërhyrje të gabuara dhe mbikëqyrje të papjekura nga agjencia jonë e prindërve. Ka pasur raste kur VOA përballej me situata të larta që kërkonin udhëheqje të vendosur dhe stjuarditet të pjekur, pragmatik.

Të gjithë duhet të krenohemi me faktin se nëpërmjet të mirës dhe të keqës, VOA ka mundur të tregojë fortësinë institucionale, të ruajë integritetin e saj gazetaresk, të mbrojë pavarësinë editoriale dhe të përmbushë misionin e saj fisnik.

Zhvillimet e fundit gjeo-politike – Pushtimi i paprovokuar i Rusisë në Ukrainë, lufta e Izraelit kundër Hamasit, rritja dramatike e dezinformimit dhe propagandës, përhapja e lajmeve të rreme dhe kufizimi i lirive të shtypit në mbarë botën – theksojnë rolin jetik të VOA.

Misioni ynë nuk ka qenë kurrë më kritik sesa tani. Jam besimplotë se me gazetarë kaq të talentuar, VOA është e pozicionuar mirë për t’i shërbyer audiencave të saj strategjike me përmbajtje unike, relevante, vlera të shtuara dhe, njëkohësisht, të shpërndajë vlerat demokratike të Amerikës dhe të promovojë interesat kombëtare të SHBA në mbarë botën.

Më duhet ta pranoj se nuk është e lehtë t’i thuash lamtumirë kolegëve kaq të mahnitshëm dhe një organizate kaq të shkëlqyer lajmesh. Por largohem me krenari të thellë dhe vlerësim të madh për gjithçka që kemi arritur. Jam i sigurt se Zëri i Amerikës do të vazhdojë të jetë një burim shprese dhe një fener shkëlqyes i së vërtetës për miliona njerëz në mbarë botën.

Faleminderit, kolegë të nderuar, për nderin dhe privilegjin që u njoha dhe bashkëpunova me ju. E si thone shqiptaret mireupafshim!

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit