-sidi education-spot_img
7.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Traditat e festimeve të Vitit të Ri në të gjithë botën

Kryesoret

Traditat dhe Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

Në shumë vende, festimet e Vitit të Ri fillojnë në mbrëmjen e 31 dhjetorit, mbrëmja e Vitit të Ri, dhe vazhdojnë deri në orët e para të 1 janarit. Njerëzit shpesh shijojnë vaktet dhe ushqimet që mendohet se sjellin fat për vitin e ardhshëm. Në Spanjë dhe në disa vende të tjera spanjolle-folëse, njerëzit rrëzojnë një duzinë rrushi, duke simbolizuar shpresat e tyre për muajt në vazhdim, pak para mesnatës.

Në shumë pjesë të botës, gatimet tradicionale të Vitit të Ri përmbajnë bishtajore, të cilat mendohet se u ngjajnë monedhave dhe lajmërojnë suksesin financiar në të ardhmen. Shembujt përfshijnë thjerrëzat në Itali dhe bizelet në jug të Shteteve të Bashkuara. Për shkak se derrat përfaqësojnë përparim dhe prosperitet në disa kultura, mishi i derrit shfaqet në tryezën e Vitit të Ri në Kubë, Austri, Hungari, Portugali dhe vende të tjera. Ëmbëlsira dhe pasta në formë unaze, një shenjë se viti ka bërë rrethin e plotë, e përmbyllin festën në Holandë, Meksikë, Greqi e gjetkë.

Në Shtetet e Bashkuara, tradita më ikonike e Vitit të Ri është hedhja e një topi gjigant në Times Square të Nju Jorkut në mesnate. Miliona njerëz në mbarë botën e shikojnë ngjarjen, e cila ka ndodhur pothuajse çdo vit që nga viti 1907.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit