-sidi education-spot_img
18.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Pse e festojmë Vitin e Ri më 1 Janar?

Kryesoret

1 janari u vu re për herë të parë si fillimi i vitit të ri në vitin 45 para Krishtit. Para kësaj, kalendari romak filloi në mars dhe zgjati 355 ditë. Pasi erdhi në pushtet, diktatori romak Jul Cezari ndryshoi kalendarin.

Pjesërisht për të nderuar adhuruesin e muajit, Janus, perëndia romake e fillimeve, dy fytyrat e të cilit e lejonin të shikonte përpara në të ardhmen si dhe mbrapsht në të kaluarën, e bëri 1 janarin ditën e parë të vitit.

Megjithatë, ajo nuk u pranua gjerësisht në Evropë deri në mesin e shekullit të 16-të. Pas hyrjes së krishterimit, 25 dhjetori, dita e lindjes së Jezusit, u pranua dhe 1 janari, fillimi i vitit të ri, u konsiderua pagan.

Vetëm Papa Gregori ndryshoi kalendarin Julian për ta bërë 1 janarin fillimin zyrtar të vitit që u pranua, shkruajnë mediat e huaja.

Për më tepër, mendohet se viti i ri filloi afërsisht 2000 para Krishtit, ose mbi 4000 vjet më parë, në Babiloninë e lashtë.

Në hënën e parë të re pas ekuinoksit pranveror, zakonisht në fund të marsit, babilonasit festuan vitin e ri me një festë 11-ditore të quajtur Akitu, e cila përfshinte një ceremoni të veçantë në secilën prej ditëve.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit