-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Si të ktheheni në formë, pasi e keni tepruar me ushqimet për festat?

Kryesoret

Këshilla për ushqimin detoksifikues dhe mënyrën e jetesës për t’u rikthyer në rrugën e duhur pas festave të fundvitit.

1 – Pastroni frigoriferin

Për të eliminuar tundimin, pastrojeni frigoriferin dhe raftet nga ushqimet e dëmshme dhe ushqimet që mund të vazhdojnë të na helmojnë. Në vend të tyre, rezervoni ushqime të shëndetshme të freskëta, ushqyese si perime, fruta, peshk dhe mish pa dhjamë, bishtajore, drithëra, arra, fara, dhe vaj ulliri ekstra të virgjër.

2 – Pini shumë ujë

Mënyra më e lehtë për të detoksifikuar? Pini të paktën 2 litra ujë në ditë ndërmjet vakteve, siç rekomandojnë specialistët, për të rihidratuar trupin e dehidratuar nga alkooli dhe për të stimuluar diurezën; duke filluar me gotën kanonike me ujë të nxehtë dhe limon në mëngjes, që ndihmon në pastrimin e mëlçisë. Për ta bërë procesin më të këndshëm, aromatizoni ujin me feta limoni, portokalli, molle dhe kastraveci, ose gjethe menteje.

3 – Zëvendësoni kafenë me çaj jeshil

Çaji jeshil përmban klorofil dhe flavonoide si katekina, substanca antioksiduese që ndihmojnë funksionet detoksike të mëlçisë, përshpejtojnë metabolizmin, luftojnë plakjen qelizore dhe e bëjnë lëkurën të bukur. Provoni ta zëvendësoni filxhanin e kafesë në mëngjes me një filxhan çaj jeshil sencha ose bancha. Ose një çaj matcha, ose një version matcha latte, një lloj kafeje qumështi e bërë me pluhur matcha, një çaj jeshil i imët me origjinë nga Kina perandorake, i cili është një koncentrat antioksidantësh.

4 – Hani sallatë

Perimet me gjethe jeshile (sa më e errët jeshile aq më mirë), veçanërisht të papërpunuara, ndihmojnë procesin e detoksifikimit duke neutralizuar pesticidet dhe metalet e rënda, dhe falë përmbajtjes së tyre të lartë të fibrave, ndihmojnë rregullsinë e zorrëve dhe eliminimin e toksinave.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit