-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Pse nuk kaloni nga fasoni në turizëm? Prençe: Burrat s’i lënë gratë të pastrojë hotelet

Kryesoret

Kryeministri Edi Rama deklaroi pak ditë më parë se nuk do ta ndihmojë sektorin fason dhe vajzat e gratë që rrezikojnë vendet e punës të hedhin sytë nga turizmi.

Por kreu i shoqatës “Pro Eksport Albania” Edvin Prençe i ftuar te “5Pyetjet nga Babaramo” tha se ka dy arsye se përse nuk lënë fasonerinë për turizmin.

Turizmin nuk e ke 12 muaj po 4-5 muaj. E dyta ne kemi pjesën vurnerabël. Duke pasur edhe problemet patriarkale si mund ta lejojë burri apo vëllai të pastrojë dhomat e hoteleve.

Tregu është i lirë, por ka vetëm 4-5 muaj punë, çfarë do të bëjë pjesën tjetër. Patjetër do të ketë një treg në rënie por rënie të lirshme, jo pikiatë, që vjen nga rënia e kursit” tha ai.

Fasoneria në krizë, Prençe: Edi, nuk dua lëmoshë, por kredi të butë

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit