-sidi education-spot_img
5.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Kina ngre alarmin pas rënies ekstreme të temperaturave

Kryesoret

Autoritetet kineze rinovuan të mërkurën një alarm portokalli të motit – niveli më i lartë në një sistem trenivelësh – për disa rajone jugore, me temperaturat tashmë të ngrira të vendosura për të rënë edhe më tej.

Një pjesë e madhe e Kinës janë goditur nga një periudhë e ftohtë këtë javë, me temperaturat në disa zona në jug që parashikohet të bien deri në 20 gradë Celsius (36 gradë Fahrenheit), sipas Qendrës Kombëtare Meteorologjike (NMC).

NMC ka parashikuar temperatura nën zero për ditët në vijim në rajonin qendror të vendit, në lindje, veri dhe veriperëndim si dhe në pjesë të jugut.

Agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua tha se NMC “u kishte bërë thirrje qeverive lokale që të marrin masa paraprake kundër motit të ftohtë, këshilloi publikun të qëndrojë ngrohtë dhe bëri thirrje për masat e nevojshme për të mbrojtur të korrat dhe produktet ujore”.

Sipas televizionit shtetëror CCTV, autoritetet në kryeqytetin, Pekin, mbyllën tetë autostrada, me deri në 4.1 centimetra (1.6 inç) borë që ra në disa zona periferike.

“Rekomandohet që banorët… të pengojnë udhëtimin e tyre, të përdorin autobusë dhe metro publike, të ngasin makinat e tyre ngadalë dhe t’i kushtojnë vëmendje sigurisë,” tha administrata e qytetit në një deklaratë në internet të martën në mbrëmje.

Pothuajse 200 seksione rrugore u mbyllën në të gjithë vendin për shkak të motit të ashpër, tha CCTV.

Moti i akullt në Kinë pritet të zgjasë deri të hënën./DW

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit