-sidi education-spot_img
31.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Ish-polici nga Saranda kultivonte kanabis në Skoci: Më kërcënoi gangsteri që arrestova në Shqipëri

Kryesoret

Një ish-oficer policie nga Shqipëria është burgosur për kultivimin e qindra bimëve kanabis në një njësi industriale në West Lothian raporton BBC.

Igli Duka, 24 vjeç, u arrestua pasi policia bastisi një ish-ndërtesë garazhi në Houston Industrial Estate, në Livingston, vitin e kaluar.

Ai pretendoi se një gangster famëkeq që ai kishte arrestuar më parë në vendin e tij e kishte shantazhuar atë për të qenë “kopshtari” për fermën e kanabisit.

Duka tha se gangsteri kishte kërcënuar familjen e tij pasi kishte dalë nga paraburgimi i policisë.

Avokati i Dukës, Andy Aitken, pretendoi se anëtari i “rangut të lartë” të bandës i kishte dhënë ryshfet për të dalë nga paraburgimi.

Avokati i tha gjykatës së Sherifit të Livingston se anëtari i bandës më pas i tha të akuzuarit dhe familjes së tij se ai i mbante ata përgjegjës për 50,000 £ që kishte paguar për lirinë e tij.

Aitken tha se Duka ishte arratisur në Britani të Madhe nga frika për sigurinë e tij dhe kishte gjetur punë në një kantier ndërtimi në Birmingham.

Familja e tij iku në Greqi, por babai i tij u detyrua të kthehej në Shqipëri për shkak të problemeve shëndetësore.

Por ai pretendoi se banda u kap me të atin dhe e detyruan të tregonte vendndodhjen e Dukës.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit