-sidi education-spot_img
14.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Peleshi: Duam të zhvillojmë industrinë ushtarake!

Kryesoret

Ministrat kanë bërë me dije vendimet e marra në mbledhjen e qeverisë.

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, bëri me dije se është miratuar projektligji për pagat e prapambetura për ish-punonjësit e kombinatit të Poliçanit që kapin vlerën mbi 80 milion lekë të reja.

Peleshi tha po ashtu se qeveria synon të zhvillojë industrinë ushtarake, pasi është një ndër vendet e pakta të Rajonit që e ka të fjetur këtë  industri, duke i bërë thirrje investitorëve vendas dhe të huaj për të paraqitur oferta.

“Kemi miratuar projektiligjin për pagesat e prapambetura për ish-punonjësit e kombinatit të Poliçanit.

Dua të shtoj disa fjalë për industrinë ushtarake, keni dëgjuar të flitet për fat të keq për kërkesën e madhe për municione dhe armatime.

Shqipëria është ndër vendet e pakta të Rajonit që nuk e ka të zhvilluar këtë industri. Ka nevojë për investime dhe sipërmarrës, dhe jemi të hapur dhe në pritje të ofertave dhe interesimeve nga aktorë të ndryshëm ndërkombëtar dhe vendase për ta riaktivuzar dhe për ta vënë në punë industri të reja ushtarake.

Ky projektligj u miratua sot, do të marrë rrugën e vet për të shkuar drejt parlamentit, ku duhet edhe të miratohet.

Janë mbi 80 milion lekë të reja që do të paguajë shteti për më shumë se 100 punonjës, pra paga dhe sigurime shoqërore” u shpreh Peleshi.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit