-sidi education-spot_img
31.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Tornado shkatërruese prek qytetin në SHBA, raportohet për disa të vdekur

Kryesoret

Tornado të shumtë goditën Iowa-n të martën, me një që shkaktoi vdekje të shumta dhe të paktën një duzinë lëndimesh në një qytet të vogël, pasi moti i keq solli raunde të shumta shiu dhe stuhi në Plains dhe Midwest.

Tornado u rrëzua në Greenfield, një qytet rreth 60 milje në jugperëndim të Des Moines, Iowa, të martën pasdite. Policia e Shtetit të Iowa-s konfirmoi se kishte vdekje të shumta pasi tornado rrafshoi pothuajse plotësisht qytetin me më shumë se 2,000 banorë, raportoi Des Moines Register, pjesë e Rrjetit USA TODAY.

Sgt. Alex Dinkla, zëdhënës i Patrullës Shtetërore të Iowa-s, tha në një konferencë shtypi të martën mbrëma se autoritetet po punonin për të konfirmuar numrin e saktë të të vrarëve ose të plagosurve, por vlerësohet se të paktën një duzinë njerëz u shtruan në spital.
Disa tornado të tjerë u raportuan të kenë rënë në Iowa të martën, duke përfshirë një “të madh dhe të rrezikshëm” pranë Fontanelle që po garonte në verilindje me 60 mph, tha Shërbimi Kombëtar i Motit. Shërbimi i motit po u bën thirrje njerëzve në zonat e paralajmëruara nga tornado të mbulohen. “Jeni në një situatë kërcënuese për jetën”, tha shërbimi i motit.

Në përgjithësi, më shumë se 25 milionë njerëz nga Nebraska në Michigan jetojnë në rrugën e një sistemi të fuqishëm stuhi dhe përballen me një kërcënim “të mundshëm” të tornadove, si dhe shiut të dendur, breshrit dhe erërave të dëmshme, sipas Qendrës së Parashikimit të Stuhive të Shërbimit Kombëtar të Motit.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit