-sidi education-spot_img
31.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Goditet me grusht kryeministrja në Danimarkë

Kryesoret

Frikë në Danimarkë për kryeministren Mette Frederiksen , e cila u sulmua në rrugë në Kopenhagen. Ajo u afrua në tregun në sheshin Kultorvet, në zemër të qytetit, nga një burrë që e goditi me grusht . Sulmuesi, njofton selia politike, është bllokuar menjëherë dhe është arrestuar . Kryeministrja, jeta e së cilës nuk është në rrezik, tha se ishte e “tronditur” nga ajo që ndodhi.

Zyra e kryeministrit Mette Frederiksen nuk bëri asnjë deklaratë të mëtejshme për këtë çështje. Policia në kryeqytetin danez konfirmon ngjarjen, por nuk ka asnjë koment.
Mette Frederiksen, 46 vjeç, ka udhëhequr Partinë Social Demokratike Daneze , në krye të një koalicioni të qendrës së majtë që nga qershori 2019.

Kryeministri ka udhëhequr fushatën zgjedhore në raste të ndryshme me kandidatin kryesor të socialdemokratëve për BE, Christel Schaldemose, në funksion të zgjedhjeve evropiane të së dielës. Megjithatë, Christel Schaldemose bën të ditur, siç raporton Ritzau, se prania e Frederiksen në Kultorvet nuk ishte e lidhur me fushatën e tij elektorale.

 

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit