-sidi education-spot_img
10.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

#kine

VIDEO/ Xi Jinping poshtëron para të gjithëve paraardhësin e tij, nxirret forcërisht nga salla

Ditën e sotme u mbyll Kongresi i 20-të i Partisë Komuniste Kineze. Presidenti aktual arriti të sigurojë një mandate të tretë në krye të...

Blinken: Kina po planifikon të bashkohet me Tajvanin

Lufta Ukrainë-Rusi, ka përhapur vatra konflikti në shumë vende të botës. Kina dhe Tajvani prej kohësh janë në konflikt.Sekretari amerikan i Shtetit, Antony...

Xi Jinping thirrje për forcimin e Ushtrisë në hapjen e Kongresit të Partisë Komuniste

Udhëheqësi kinez Xi Jinping bëri thirrje të dielën për zhvillim më të shpejtë ushtarak dhe nuk përmendi ndonjë ndryshim në politikat që kanë tensionuar...

Covid sërish shqetësues në Kinë, mbyllet aeroporti

Situata e COVID-19, duket se është ende shqetësuese në Kinë, për shkak të rritjes së rasteve.Të shumtë kanë qenë turistët që janë panikosur kur...

Yuri Kim: Disa media në Shqipëri financohen nga fondet ruse dhe kineze

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, e ftuar në emisionin "Opinion", u shpreh se në vendin tonë ka media të cilat financiohen nga fonde...

Dënohet me vdekje ish-ministri i Drejtësisë në Kinë

Bie një tjetër nga kokat që dikur drejtonin regjimin kinez. Gjykata ”e popullit” e qytetit Changchun ka dënuar me vdekje Fu Zhenghua, ish-ministrin e...

SHBA: Ngjarja e vendeve të Partneritetit të Paqësorit Blu, synon të kundërshtojë konkurrencën e Kinës

Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, do të presë të enjten për një ngjarje vendet pjesëmarrëse në grupin joformal të shteteve të Partneritetit Blu...

Rusi, Kinë dhe Iran? DW: Bashkim i autokracive?

Takimi i Organizatës së Shangait për Bashkëpunimin, SCO në Samarkand tregon sidomos një gjë anëtarët e tij thonë se e shohin veten si partnerë,...

Tërmet i fuqishëm godet jugperëndimin e Kinës

Një tërmet 6.6 shkallë të Rihterit ka goditur të hënën pjesën jugperëndimore të Kinës, sipas Shërbimit Gjeologjik amerikan.Epiqendra e tërmetit ishte rreth 43 kilometra në...

Kina reagon me zemërim ndaj akuzave të OKB-së për abuzimin e të drejtave të ujgurëve

OKB-ja akuzon Kinën për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut, që mund të përbëjnë “krime kundër njerëzimit”, në një raport që pritej...

Latest news

/5pyetjet.al