-sidi education-spot_img
18.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Lista zyrtare/ Rama kënaq ish-deputetët duke i bërë ambasadorë

Kryesoret

Ministria e Jashtme ka propozuar emrat për kandidatë për ambasadorë të Shqipërisë në disa vende. Komisioni i Jashtëm do të nisë të premten dëgjesat me kandidaturat e propozuara për ambasadorë të Shqipërisë në disa vende të Evropës dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Pasi kanë marrë dritën jeshile nga kryeministri, 12 propozimet e qeverisë shqiptare do të shpalosin platformën e tyre përpara deputetëve të Komisionit të Jashtëm.

Në listë ka emra të njohur, si ish-deputeti Ervin Bushati që është propozuar për në SHBA, apo Vasilika Hysi në OKB, por edhe Fate Velaj në Austri.

Pasi të përfundojnë të gjitha dëgjesat, propozimet do të shkojnë për dekretim tek presidenti Bajram Begaj.

Lista me emrat e propozuar;

Ridi Kurtezi, Emiratet e Bashkuara Arabe

Zhaklina Peto, Mal i Zi

Aida Sakiqi, Gjermani

Ervin Bushati, SHBA

Ilir Gjoni, NATO

Vasilika Hysi, Misioni i OKB

Meri Kumbe, Izrael

Fate Velaj, Austri

Blerta Kadzadej, Turqi

Majlinda Frangaj, Vatikan

Mustafa Nano, Zvicër

Uran Ferizi, Mbretëri e Bashkuar

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit